Při hoření se z paliva mimo jiné uvolňuje vodní pára. Je-li teplota spalin dostatečně vysoká, odchází pára se spalinami komínem. Pokud se však spaliny v některém místě podchladí, dochází ke kondenzaci vodních par. Vzniklý kondenzát může obsahovat velmi agresivní látky, které způsobují rychlou korozi a zanesení teplosměnných ploch (dehtování).
Tomu dokážou předejít termostatické směšovací ventily TSV, které míchají chladnou vratnou vodu z otopného systému nebo akumulační nádrže s horkou vodou z výstupu kotle. Tím udržují celé kotlové těleso na vyšší teplotě, při které ke kondenzaci nedochází, a tím se výrazně prodlouží životnost teplosměnných ploch a zvýší účinnost kotle.
To, jaký vliv mají termostatické ventily na provoz kotle, si můžete prohlédnout na animovaných schématech.
Provoz kotle bez termostatického ventilu
Jednoduchý systém topení krbovou vložkou/kotlem bez použití termostatického ventilu. V tomto systému může docházet ke kondenzaci vodních par. Díky chladné vratné vodě do kotle vzniká na teplosměnných plochách kotle agresivní kondenzát. Vzniklý kondenzát obsahuje produkty spalování, které zejména při spalování dřeva či tuhých paliv mohou byt velmi agresivní a mohou způsobovat dehtování - zanesení teplosměnných ploch kotle a jejich korozi. Zanesené teplosměnné plochy výrazně zhoršují účinnost kotle a kotel brzy podléhá korozi.
Provoz kotle s termostatickým směšovacím ventilem TSV B
Systém topení krbovou vložkou/kotlem s použitím termostatického směšovacího ventilu. Termostatické směšovací ventily TSV míchají chladnou vratnou vodu z otopného systému s horkou vodou z výstupu kotle. Tím udržují celé kotlové těleso (teplosměnné plochy) na vyšší teplotě, při které ke kondenzaci nedochází, a tím se výrazně prodlouží životnost a zvýší účinnost kotle.
Provoz kotle s termostatickým směšovacím ventilem TSV B a akumulační nádrží
Systém topení využívající termostatický směšovací ventil TSV B a akumulační nádobu. Otopná voda nahřívá akumulační nádobu, která uchovává teplo a do otopné soustavy ho dodává pouze v množství potřebném pro vytápění objektu. Nedochází tak k přetápění objektu a vhodnou volbou objemu akumulační nádrže a použitím inteligentní regulace lze docílit takřka stejného komfortu vytápění jako u spínaných zdrojů (plynových kotlů, kotlů na LTO, elektrokotlů apod.). V tomto případě zdroj pracuje vždy ve svých nominálních parametrech, tudíž s maximální možnou účinností, a to vždy přináší nejen vysokou úsporu nákladů na vytápění, ale také významně prodlužuje životnost kotle.